Keresés befejezése

Rezveratrol

Rezveratrol

Számos olyan gyógynövény ismert, amely polifenol vegyületek révén fejt ki jótékony hatást. Ilyen polifenol vegyület például a procianidin, amely a szív-érrendszert védelmezi. A procianidin vegyületcsoport az 1970-es évek végén került a kutatások fókuszába, amikor egy átfogó pán-európai tanulmány felhívta a figyelmet a szív-érrendszeri halálozás és a borfogyasztás inverz összefüggésére. Az alkoholabúzus miatt bekövetkezett autóbalesetek, valamint az alkoholos májcirrhosis következtében kialakult halálesetek viszonylag magas száma az északi, sörfogyasztó nemzeteknél fordul elő nagyobb arányban és egyáltalán nem jellemző a borfogyasztó kultúrákra, mint pl. a franciákra. Sőt!

 

Létezik egy ú.n. francia paradoxon jelenség, amely szerint a franciák hiába fogyasztanak meglehetősen sok telített zsírtartalmú ételt, amely önmagában egy fontos szív-érrendszeri rizikó, mégis alacsony a szív-érrendszeri mortalitás. Számos közlemény próbálta feltárni a paradox jelenség okait. Végül egy 1992-ben megjelent tanulmány bizonyította, hogy a franciák viszonylag magas telített zsírbevitele (kacsa, libamáj, sajt, stb.) és a szív-érrendszeri betegségekből kialakuló alacsony halálozás közötti ellentmondás a rendszeres, jó minőségű borfogyasztással magyarázható. A francia paradoxon-ként emlegetett jelenség egyik oka a magas olívaolaj fogyasztásban, másrészt a fokhagyma alkalmazásában és a napi rendszerességű bor bevitelben rejlik.

 

Miben rejlik a bor védőhatása? Nos, a vörös színért felelős fenol komponenseknek köszönhető mindez. Vagyis a katechineknek, flavonoidoknak, tanninoknak, anthocianinoknak. A vörösbor 1g fenol-vegyületet hordoz literenként. A rezveratrol nem más, mint a fenolkomponensek összessége, amely egy különleges fitoalexin nevű anyagot is tartalmaz, amelynek erős gombaellenes hatása is bizonyított. A szőlő bőre hordozza a legtöbb rezveratrolt.

 

Milyen hatásokat tulajdoníthatunk a rezveratrolnak? Laboratóriumi eredmények szerint rendszeres fogyasztása fokozza a HDL-koleszterin szintet és csökkenti a trombociták aggregációját (vérlemezkék összecsapzódását). A két hatásnak köszönhetően csökkenthető az atheroszklerózis (érelmeszesedés) és annak talaján kialakult érelzáródás, szívizom elhalás vagy agylágyulás.

 

A legújabb rezveratrol kutatások nem a szív-érrendszeri védelmet veszik górcső alá, hanem a daganatos betegségek kialakulásának gátlásában betöltött szerepét. Számos tudományos eredmény támasztja alá a daganatos sejtnövekedésre kifejtett gátló hatást. Mindemellett a rezveratrol hatékony gyulladás gátló tulajdonsággal is rendelkezik.

 

A rendszeres, mértékletes vörösbor fogyasztás magas rezveratrol tartalmának köszönhetően megvédhet a szív-érrendszeri, daganatos betegségek és gyulladásos folyamatok kialakulásától. A legújabb állásfoglalás szerint férfiaknak napi 2dl, nőknek napi 1 dl vörösbor elfogyasztása javasolt.