Keresés befejezése

Köles, az elfeledett gabona

Köles, az elfeledett gabona

A köles Kínából származik, kb. 10.000 éves múlttal rendelkezik. Ez a méltatlanul elfelejtett gabona nagyon tápláló, értékes tápanyagokban gazdag, sokféle módon felhasználható és olcsó. Régen Magyarországon az egyik legjelentősebb gabona volt. A 18. századtól fokozatosan eltűnt a konyhákból a köles, ennek oka az volt, hogy előtérbe kerültek a kenyérgabonák. Jelenleg a világ 1/3-ának alap gabonája a köles, ilyen pl. Afrika, India és Ázsia). Szerencsére itthon napjainkban újra teret hódít, főként a reform élelmiszert kedvelők körében.

A köles a gluténmentes étrendbe is beilleszthető. Számos módon felhasználható, akár a teljes gabona, akár a lisztje. A kínai és indiai gyógyító konyha is előszeretettel ajánlja, főként jin típusú tüneteknél (pl. megfázás, influenza stb.), illetve hűvösebb időben, mert melegítő, szárító hatással rendelkezik. Mindezek mellett lúgosító étel és gazdag antioxidánsokban, amik a káros oxidatív folyamatokat képesek megfékezni. Böjtökben is előszeretettel javasolt alapanyag.

Alacsony kalória tartalmú, rostokban gazdag és hosszú időre teltségérzetet ad, épp ezért fogyókúrázóknak, emésztési problémákkal küzdőknek is kiváló alapanyaggá válhat. Prebiotikus hatása is ismert, jó táptalaja a hasznos baktérim flórának. Hangulatjavító, mert triptofánt tartalmaz, ami a szerotonin termelést segíti. A szerotonin a jó hangulatunkért felelős hormon. A köles gazdag magnéziumban, B-vitaminban, vasban, található benne mangán, foszfor, kálium, fluor és szilícium.

Jótékony hatással lehet a fáradtságra, az emésztésre, az immunrendszerre, a vércukorra, az asztmára, a migrénre, a szív-érrendszerre, a koleszterin anyagcserére és a gyulladásokra. Szépítő hatással is rendelkezik, mert rugalmassá teszi a hajat, a bőrt és jótékonyan hat a körömre, szemre és fogra is. Fehérjetartalma igen magas, 50 g köles a napi ajánlott fehérjebevitel 12 %-át fedezi. Vegán étrendbe illesztve vas és fehérjepótlásra kiváló. Azonban bizonyos pajzsmirigy betegségeknél ellenjavallt túlzott fogyasztása.

A köles számos módon felhasználható, akár édesen és sósan is fogyaszthatjuk. Készíthetünk belőle kását, akár magokkal, gyümölcsökkel dúsítva, de önmagában, vagy zöldségekkel elkészítve köretként is kiváló. Rakott ételekbe, fasírtokba és süteményekbe is nagyszerűen kiválthatóak kölessel a hagyományos gabonák. Én például nagyon szeretem levesbetétként használni a teljes gabonát, de szoktam belőle vegán körözöttet és vegán „túró”gombócot is készíteni, ami megszólalásig hasonlít az eredeti túróval készült verzióra. Lisztjét számtalan módon szoktam használni, pl. rántásokba, habarásokba, akár süteménybe, vagy palacsintába.

Köles elkészítéséhez fontos tudnivalók:

  • Mindig egy szűrő segítségével mossuk át jó alaposan, felhasználás előtt!
     
  • Háromszoros mennyiségben főzzük!
     
  • Forrástól számított 10-15 perc főzés kell a kölesnek, hogy megfőjön.
     
  • Amennyiben pl. vegán túrógombócot készítünk, akkor tovább kell főzzük, hogy teljesen szétfőjenek a szemek. 
     
  • Érdemes megismerkednünk ezzel a nagyszerű gabonával! Bátran próbáljunk ki új receptetek!

 


Kapcsolódó termékek


Kapcsolódó cikkek