Keresés befejezése

Keresett szó: Édeskömény

Az édesköményről

Az édeskömény jellegzetes illattal és aromával rendelkezik, melynek alkalmazása évezredes múltra tekint vissza. A mediterrán területeken, különösen Görögországban „marainonak” nevezték, mert a testtömeg csökkentését tartották legfőbb hatásnak. Culpeper, korabeli asztrológus szerint az édeskömény a szűz jegy karakterét hordozza. A kínai és indiai kultúrában skorpiócsípés és kígyómarás ellen alkalmazták. A középkorban a gyógynövények legendás ismerője, Hildegard von Bingen bencés apátnő is előszeretettel alkalmazta. A Közel-Keleten misztikus növényként a szellemektől való távolmaradás zálogát jelentette. Lássuk, valójában mire alkalmazható.

Ánizs

Az ánizs az ókor óta ismert különleges illatú gyógy- és fűszernövény. Nem csak ételek, sütemények ízesítésére, hanem köhögéscsillapításra, gyomor-bélrendszeri görcsök oldására, fertőtlenítésre, tejelválasztás serkentésre is alkalmazható.

Illóolajokkal a kórokozókkal szemben

Számos illóolajcsaládra és fajra jellemző, hogy képesek a korokozók (baktériumok, vírusok, gombák) támadását kivédeni. Az alábbiakban az egyes családok biokémiai jellemzőit, hatásait vesszük vizsgálat alá.

A lúgosítás gyakorlata (1. rész)

A lúgosítás módszerei közt számos változatot megkülönböztethetünk, amelyek azonban élesen nem különíthetők el egymástól. Legyen szó bármelyik módszerről, az étkezés – különösen a zöld leveles növények és más zöldségek, gyümölcsök -  mindegyikben kulcsszerepet kap.  

Izlandi zuzmó

Az izlandi zuzmót hangszalag- és torokgyulladásra, száraz köhögés enyhítésére, valamint étvágyfokozásra, emésztés-serkentésre alkalmazhatjuk.  

Édeskömény

Hildegard von Bingen, középkorban élt bencés apátnő egyik kedvenc gyógynövényként tartotta számon, mivel azt vallotta, hogy az édeskömény jó kedvre derít, kellemesen melegít, segíti az emésztést és eloszlatja a kellemetlen leheletet és javítja a látást.