Keresés befejezése

Keresett szó: antiszeptikus

Keserűnarancs

A keserűnarancs görcsoldó, nyugtató, lázcsillapító, fertőtlenítő hatást fejt ki. Likőrök és a fekete tea aromájának fokozására is alkalmazzák. Az emésztési folyamatokat serkenti, a görcsös haspuffadás kezelésében is élenjár.

Hogyan kezeljük a torokfájdalmat?

A felső légúti fertőzések átlagban évente 5-6 alkalommal jelentkeznek és többnyire a téli időszakban, illetve az évszakváltások idején. Az alábbiakban áttekintjük a torokfájás természetes gyógymódjait és a megelőzés lehetőségeit.

Kedvenc karácsonyi fűszereink: a puszedlitől a forralt borig

Nincs karácsonyi hangulat fűszerillat nélkül. Gondoljunk a fahéjra, szegfűszegre, narancsra, kardamomra. Jellegzetes illatuk, aromájuk mellett számos jótékony hatást is kifejtenek.

Kardamom

A kardamom egy jellegzetes illatú, aromájú indiai fűszer és gyógynövény. Elsősorban nyálkaoldásra, szélhajtásra, gyomorerősítésre ajánlható.

Teafa

Az ausztrál őslakosok népi gyógyító praktikái között évezredek óta szerepel a teafa. Levelének fertőtlenítő, gombaellenes hatása már akkor is ismert volt. A teafa hatóanyagai napjainkban is számos formában, kozmetikumokban, étrend-kiegészítőkként, stb. hozzáférhetők.

Keserűanyagok

A keserűanyagok közös jellemzője a meglehetősen erős hatás. A középkori angol „bitan” szóból ered, amelynek jelentése „szúrni”. Az indiai ájurvédikus orvoslás szerint a gyógynövényeket ezen kívül még sós, csípős, savanyú, édes, pikán csoportokba lehet sorolni ízük alapján, amelyek szervezetben kifejtett hatásokat is meghatározzák. A keserűanyagok közös jellemzője a szárítás. Emellett antibakteriális, csíraölő, parazitaellenes, stimuláló és tonizáló tulajdonságokkal is jellemezhetők.
Lap: 1 / 2