Keresés befejezése

Anti-aging kozmetikumok

Anti-aging kozmetikumok

Az anti-aging a modernkori orvostudomány egyik dinamikusan fejlődő szakága, amely az öregedés lassításával foglalkozik. A kezelési módszerek mellett modern technikát alkalmaz a betegségek feltárásához, ill. a szűrővizsgálatokhoz, amelyek között genetikai polimorfizmus vizsgálat is szerepel. Az anti-aging a betegségek megelőzésére fekteti a legnagyobb hangsúlyt. Nem csupán a szív-érrendszerre, a fizikai fittségre, a helyes táplálkozásra fókuszál, hanem a stresszkezelést, a mentális és szexuális funkciók javítását és a szépségápolást is fontosnak tartja. Jelen cikkben a szépségápolásról írunk.

Szinte megszámlálhatatlanul sokféle arc és testápoló eljárás, krém lelhető fel a kozmetológia hatalmas tárházában. A krémek hatóanyagai sok esetben leginkább szintetikus vegyületeket hordoznak, azonban akadnak természetes bőrfeszesítő vegyületek is. Ide tartoznak az antioxidánsok, amelyek a szabadgyökök károsító hatásait képesek megakadályozni. Gátolják a bőr kollagén hanyatlásával járó gyulladásos folyamatokat, emellett részt vesznek a napsugárzás okozta bőrkárosodásoktól és a bőr rákos elfajulásától is megóvnak. A legnépszerűbb bőrkímélő antioxidánsok közé tartozik a Q10, C-, E-, B3-vitamin alfa-liponsav, N-acetil- glukozamin, karotinoidok. Emellett a zöld tea, szőlőmag olaj is részt vesz a bőr védelmében, a ráncok eltüntetésében.

Alfa-liponsav

Gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Három hónapos alkalmazása után képes lágyítani a durva tapintatú bőrt és kisimítja a finom ráncokat. Azonban nincs hatása az UV sugarakra, nem védi meg a bőrt a napsugarakkal szemben és nem tünteti el a pigmentfoltokat.

C-vitamin (aszkorbinsav)

Klinikai vizsgálatok bizonyították, hogy a C-vitamin kisimítja a finom ráncokat és csökkenti a bőrpigmentációt és a gyulladást (Gaspar és Campos, 2007). Számos kozmetikai készítmény alapanyagaként szerepel. Azonban a krémekben meglehetősen kis dózisban van jelen, kevésbé érvényesül jótékony hatása.

B3-vitamin (niacin)

Legfontosabb bőrre gyakorolt hatása a bőr legfelső rétegében zajlik, csökkenti annak vízveszteséget. Emellett képes redukálni a szeplők és a pigmentfoltok kialakulását. A mélyebb barázdákat is képes kisimítani, emellett a bőr kipirosodását csökkenti, elaszticitását fokozza.

N-acetil glukózamin

Melanin (festékanyag) termelődést gátolja. A glukózamin hatása B3-vitaminnal együtt megsokszorozódik. Mindennek köszönhetően a segítséget nyújt a bőr pigmentfoltjainak eltüntetésében (Katayama et al. 1993).

E-vitamin

Erős szabadgyökfogó tulajdonsága révén a napégés bőrtüneteit hatékonyan enyhíti. A jótékony reakció C-vitaminnal kombinálva felerősödik, mivel a két vitamin egymás szinergistájaként működik. Ennek köszönhetően a legtöbb bőrnyugtató, napégés kezelésére alkalmazott krém és egyéb formula tartalmaz E-vitamint.

Q10 (ubiquinon)

Egy természetes, zsírban oldódó antioxidáns vegyületről van szó, amely képes megakadályozni a bőr feszességéért felelős kollagén széttöredezését. Az UV-B sugárzás hatására kialakult oxidatív stresszt is képes visszaszorítani. Nem csak a külső károsító ágenseket, hanem a belső, sejtöregedési folyamatokat is képes kedvezően limitálni (Burke, 2005).

Zöldtea

Bővelkedik polifenolokban, ennek köszönhetően a káros UV-sugárzások rákkeltő hatásait képes közömbösíteni. Emellett a napégés és az immunhanyatlás kezelésében is élen jár. A napfény hatására kialakuló bőr-öregedés folyamatát is késlelteti.

Szőlőmag olaj

Hatékony antioxidáns, amely a bőrön keletkezett felszíni sérüléseket képes gyógyítani a sebszélek összehúzásával. Emellett védi a bőrt a napsugárzással szemben.

Karotinoidok

A színek vegyületekről van szó, amelyekből szervezetünkben értékes A-vitamin keletkezik. Csökkenti a ráncokat, kisimítja a finom vonalakat, meggátolja a bőr pigmentációját és nem utolsó sorban hatékony védelmet nyújt a napsugarakkal szemben. A ráncok kisimítása 12-24 héten belül bekövetkezik.

Összefoglalva elmondható, hogy az antioxidáns vitaminok legfőbb képviselői (E-, C-, B3-vitaminok, Q10, polifenolok, karotinoidok) védik a bőrt a nap káros sugaraival szemben, emellett kisimítják a bőrfelszínt, gátolják a pigmentációt és a bőr rosszindulatú elváltozásainak kialakulását is visszaszorítják. Bőrfiatalító tulajdonságuk alapján méltán alkalmazhatók anti-aging kozmetikumok komponenseiként.