Keresés befejezése

Taurin

Taurin

Ki gondolná, hogy az epesavak végtermékének hitt vegyület szervezetbeli hiánya vaksághoz vezethet. Pedig számos tudományos vizsgálat eredménye bebizonyította, hogy taurin hiányában a szem ideghártyája elveszíti szerkezetét, degenerációs folyamatnak esik áldozatul. Gyermekek vizsgálatában a hosszú távon végzett parenterális táplálás taurinpótlás hiányában megváltoztatta a retina elektromos aktivitását. Feltételezhetően a taurin számos szövetben – így a szem ideghártyájában is - a sejteken belüli megfelelő folyadékháztartás (ozmolaritás) fenntartásáért felel.

Feltehetjük a kérdést, hogy mely anyagcsere-folyamatokban vesz részt a taurin? Elsősorban az epesavak konjugációjában tölt be pótolhatatlan szerepet. A zsírok vékonybélben történő felszívódását képes kedvezően befolyásolni.

A taurin nem csupán az anyagcserében, hanem a központi idegrendszerben is szerepet kap. Viszonylag magas az agy taurin koncentrációja. Vélhetően hasonló hatást vált ki, mint  a retinában: a megfelelő folyadékháztartás biztosításáért felel. Az ingerületátvitel fejlődésének szakaszában mérhető legnagyobb taurin koncentráció, majd az életkor előrehaladtával fokozatosan csökken a mennyisége (Lima et al. 2001).

Az állatvilágban a macskák körében alakulhat ki taurin hiány, mivel szervezetük nem képes saját maga előállítani, ezért mindig oda kell figyelni a megfelelő bevitelre. Elégtelen pótlás esetén súlyos szívbetegség, ú.n. kardiomiopátia alakul ki.

Az emberi szívben a sejteken belüli kalciumkoncentrációt stabilizálja, amelynek hatására a szívritmus zavarok kialakulását ill. lefolyását tudja kedvezően befolyásolni. A taurint főleg az állati eredetű élelmiszerek hordozzák, ezért a szigorú vegetáriánus étkezés hatására kevesebb a szervezet taurin koncentrációja. Mivel az anyatej nagy mennyiségben tartalmazza, ezért az anyatejjel táplált csecsemők nem szenvednek taurinban hiányt, még akkor sem, ha az anya nem eszik semmilyen állati eredetű ételt.

Összességében elmondható, hogy a taurin segíti fenntartani a szervezet energiaellátásának és folyadékháztartásának állandóságát. Számos szerv működését képes kedvezően befolyásolni, különösen a szem ideghártyát, a szívet, központi idegrendszert. A zsírok emésztésben is lényeget szerep hárul rá.